Complete List Of Grammy Awards 2021 Winners As Wizkid, Burna Boy Shine - CITYBIZPLUS Complete List Of Grammy Awards 2021 Winners As Wizkid, Burna Boy Shine - CITYBIZPLUS
Facebook twitter instagram
Album/EP Mixtape MOVIES Freebeat

YOUR ADS HERE

Complete List Of Grammy Awards 2021 Winners As Wizkid, Burna Boy Shine
By on March 15th, 2021. Entertainment
0

Music Of The Week

Below is the Complete list of Grammy Awards 2021 winners

Producer of the Year, Non-Classical

Jack Antonoff

Dan Auerbach

Dave Cobb

Flying Lotus

WINNER: Andrew Watt

 

Best Country Song

Miranda Lambert – Bluebird

Maren Morris – The Bones

WINNER: The Highwomen – Crowded Table

Ingrid Andress – More Hearts than Mine

Old Dominion – Some People Do

,

Best Metal Performance

WINNER: Body Count – Bum-Rush

Code Orange – Underneath

In the Moment – The In-Between

Poppy – Bloodmoney

Power Trip – Executioner’s Tax (Swing of the Axe) – Live

 

Best Rock Performance

WINNER: Fiona Apple – Shameika

Big Thief – Not

Phoebe Bridgers – Kyoto

HAIM – The Steps

Brittany Howard – Stay High

Grace Potter – Daylight

 

Best Rap Album

D SMOKE – Black Habits

Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo

Jay Electronica – A Written Testimony

WINNER: Nas – King’s Disease

Royce 5’9” – The Allegory

 

Best Rap Performance

Big Sean Featuring Nipsey Hussle – Deep Reverence

DaBaby – Bop

Jack Harlow – What’s Poppin

Lil Baby – The Bigger Picture

WINNER: Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage

Pop Smoke – Dior

 

Best Traditional Pop Vocal Album

(Burt Bacharach &) Daniel Tashian – Blue Umbrella

Harry Connick, Jr. – True Love: A Celebration of Cole Porter

WINNER: James Taylor – American Standard

Rufus Wainwright – Unfollow the Rules

Renée Zellweger – Judy

 

Best Pop Duo/Group Performance

J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy – Un Dia (One Day)

Justin Bieber Featuring Quavo – Intentions

BTS – Dynamite

WINNER: Lady Gaga with Ariana Grande – Rain On Me

Taylor Swift Featuring Bon Iver – Exile

 

Best R&B Album

Ant Clemons – Happy 2 Be Here

Giveon – Take Time

Luke James – To Feel Love/d

WINNER: John Legend – Bigger Love

Gregory Porter – All Rise

 

Best Progressive R&B Album

Jhené Aiko – Chilombo

Chloe X Halle – Ungodly Hour

Free Nationals – Free Nationals

Robert Glasper – F*** Yo Feelings

WINNER: Thundercat – It Is What It Is

 

Best R&B Song

WINNER: Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello – Better Than I Imagine

Beyoncé – Black Parade

Tiana Major9 & EARTHGANG – Collide

Chloe x Halle – Do It

Skip Marley & H.E.R. – Slow Down

 

Best Traditional R&B Performance

The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor – Sit on Down

Chloe x Halle – Wonder What She Thinks of Me

Mykal Kilgore – Let Me Go

WINNER: Ledisi – Anything for You

Yebba – Distance

 

Best Latin Jazz Album

Afro-Peruvian Jazz Orchestra – Tradiciones

WINNER: Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Four Questions

Chico Pinhero – City of Dreams

Gonzalo Rubalcaba & Aimée Nuviola – Viento y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo

Poncho Sanchez – Trane’s Delight

 

Best Large Jazz Ensemble Album

Gregg August – Dialogues on Race

John Beasley – Monk’estra Plays John Beasley

Orrin Evans and the Captain Black Big Band – The Intangible Between

John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace, and the Frankfurt Radio Big Band – Songs You Like a Lot

WINNER: Maria Schneider Orchestra – Data Lords

 

Best Jazz Instrumental Album

Ambrose Akinmusire – On the Tender Spot of Every Calloused Moment

Terri Lyne Carrington and Social Science – Waiting Game

Gerald Clayton – Happening: Live at the Village Vanguard

WINNER: Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade – Trilogy 2

Redman Mehldau McBride Blade – Roundagain

 

Best Jazz Vocal Album

Thana Alexa – Ona

WINNER: Kurt Elling featuring Danilo Pérez – Secrets Are the Best Stories

Carmen Lundy – Modern Ancestors

Somi with Frankfurt Radio Big Band – Holy Room: Live at the Alte Oper

Kenny Washington – What’s the Hurry

 

Best Improvised Jazz Solo

Christian Scott aTunde Adjuah – Guinivere

Pachamama – Regina Carter

Gerald Clayton – Celia

WINNER: Chick Corea – All Blues

Joshua Redman – Moe Honk

 

Best Alternative Music Album

WINNER: Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters

Beck – Hyperspace

Phoebe Bridgers – Punisher

Brittany Howard – Jaime

Tame Impala – The Slow Rush

 

Best Musical Theater Album

Amélie

American Utopia on Broadway

WINNER: Jagged Little Pill

Little Shop of Horrors

The Prince of Egypt

Soft Power

 

Best Comedy Album

WINNER: Tiffany Haddish – Black Mitzvah

Patton Oswalt – I Love Everything

Jim Gaffigan – The Pale Tourist

Bill Burr – Paper Tiger

Jerry Seinfeld – 23 Hours to Kill

 

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Flea – Acid For The Children: A Memoir

Ken Jennings – Alex Trebek – The Answer Is…

WINNER: Rachel Maddow – Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth

Ronan Farrow – Catch And Kill

Meryl Streep (& Full Cast) – Charlotte’s Web (E.B. White)

 

Best Children’s Music Album

WINNER: Joanie Leeds – All the Ladies

Justin Roberts – Wild Life

 

Best Global Music Album

Antibalas – FU Chronicles

WINNER: Burna Boy – Twice As Tall

Bebel Gilberto – Agora

Anoushka Shankar – Love Letters

Tinariwen – Amadjar

 

Best Reggae Album

Buju Banton – Upside Down 2020

Skip Marley – Higher Place

Maxi Priest – It All Comes Back to Love

WINNER: Toots & the Maytals – Got to Be Tough

The Wailers – One World

 

Best Regional Roots Music Album

Black Lodge Singers – My Relatives “Nikso Kowaiks”

Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours – Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours

Nā Wai Ehā – Lovely Sunrise

WINNER: New Orleans Nightcrawlers – Atmosphere

Sweet Cecilia – A Tribute to Al Berard

 

Best Folk Album

Bonny Light Horseman – Bonny Light Horseman

Leonard Cohen – Thanks for the Dance

Laura Marling – Song for Our Daughter

The Secret Sisters – Saturn Return

WINNER: Gillian Welch & David Rawlings – All the Good Times

 

Best Contemporary Blues Album

WINNER: Fantastic Negrito – Have You Lost Your Mind Yet?

Ruthie Foster Big Band – Live At the Paramount

G. Love – The Juice

Bettye LaVette – Blackbirds

North Mississippi Allstars – Up And Rolling

 

Best Traditional Blues Album

Frank Bey – All My Dues Are Paid

Don Bryant – You Make Me Feel

Robert Cray Band – That’s What I Heard

Jimmy “Duck” Holmes – Cypress Grove

WINNER: Bobby Rush – Rawer Than Raw

 

Best Bluegrass Album

Danny Barnes – Man on Fire

Thomm Jutz – To Live in Two Worlds Vol. 1

Steep Canyon Rangers – North Carolina Songbook

WINNER: Billy Strings – Home

Various Artists – The John Hartford Fiddle Tune Project , Vol. 1

 

Best Americana Album

Courtney Marie Andrews – Old Flowers

Hiss Golden Messenger – Terms of Surrender

WINNER: Sarah Jarosz – World on the Ground

Marcus King – El Dorado

Lucinda Williams – Good Souls Better Angels

 

Best American Roots Song

The Secret Sisters – Cabin

Sierra Hull – Ceiling to the Floor

Sarah Jarosz – Hometown

WINNER: John Prine – I Remember Everything

Lucinda Williams – Man Without a Soul

 

Best American Roots Performance

Black Pumas – Colors

Bonny Light Horseman – Deep in Love

Brittany Howard – Short and Sweet

Norah Jones & Mavis Staples – I’ll Be Gone

WINNER: John Prine – I Remember Everything

 

Best Song Written for Visual Media

Taylor Swift – Beautiful Ghosts

Brandi Carlile – Carried Me With You

Idina Menzel & Aurora – Into the Unknown

WINNER: Billie Eilish – No Time to Die

Cynthia Ervio – Stand Up

 

Best Score Soundtrack for Visual Media

Max Richter – Ad Astra

Kamasi Washington – Becoming

WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker

Thomas Newman – 1917

John Williams – Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

A Beautiful Day in the Neighborhood

Bill & Ted Face the Music

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Frozen 2

WINNER: Jojo Rabbit

 

Best Contemporary Classical Composition

Thomas Adès – Adès: Concerto for Piano and Orchestra

Richard Danielpour – Danielpour: The Passion of Yeshua

Carlisle Floyd – Floyd, C.: Prince of Players

Ted Hearne – Hearne, T.: Place

WINNER: Christopher Rouse – Rouse: Symphony No. 5

 

Best Classical Compendium

Mark Stone & Christianne Stotijn – Adès Conducts Adès

Clément Mao-Takacs – Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Nieges; Vers Toi Qui Es Si Loin

José Serebrier – Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto

WINNER: Isabel Leonard – Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke

Matt Haimovitz – Woolf, L.P.: Fire and Flood

 

Best Classical Solo Vocal Album

Stephen Powell – American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto

Nicholas Phan – Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger

Cecilia Bartoli – Farinelli

Brian Giebler – A Lad’s Love

WINNER: Sarah Brailey & Dashon Burton – Smyth: The Prison

 

Best Classical Instrumental Solo

Kirill Gerstein – Adès: Concerto for Piano and Orchestra

Igor Levit – Beethoven: Complete Piano Sonatas

Augustin Hadelich – Bohemian Tales

Daniil Trifonov – Destination Rachmaninov – Arrival

WINNER: Richard O’Neill – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

WINNER: Pacifica Quartet – Contemporary Voices

Brooklyn Rider – Healing Modes

Ted hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra: Hearne, T: Place

Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Fields

Dover Quartet – The Schumann Quartets

 

Best Choral Performance

The Crossing – Carthage

WINNER: James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers – Danielpour: The Passion of Yeshua

Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir – Kastalsky: Requiem

Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus – Moravec: Sanctuary Road

Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble – Once Upon a Time

 

Best Opera Recording

Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus – Dello Joio: The Trial at Rouen

Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus – Floyd, C.: Prince of Players

WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Gershwin: Porgy and Bess

Il Pomo D’Oro – Handel: Agrippina

Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin – Zemlinsky: Der Zwerg

 

Best Orchestral Performance

Oregon Symphony – Aspects of America – Pulitzer Edition

Iceland Symphony Orchestra – Concurrence

San Francisco Symphony – Copland: Symphony No. 3

WINNER: Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies

Finnish Radio Symphony Orchestra – Lutosławski: Symphonys Nos. 2 & 3

 

Best Tropical Latin Album

José Alberto “El Ruiseñor” – Mi Tumbao

Edwin Bonilla – Infinito

Jorge Celedon & Sergio Luis – Sigo Cantado al Amor (Deluxe)

WINNER: Grupo Niche – 40

Victor Manuelle – Memorias de Navidad

 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Alejandro Fernández – Hecho en México

Lupita Infante – La Serenata

WINNER: Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. 1

Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez – Bailando Sones Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez

Christian Nodal – Ayayay!

 

Best Latin Rock or Alternative Album

Bajofondo – Aura

Cami – Monstruo

Culturo Profética – Sobrevolando

WINNER: Rito Paez – La Conquesta del Espacio

Lido Pimienta – Miss Colombia

 

Producer of the Year, Classical

Blanton Asplaugh

WINNER: David Frost

Jesse Lewis

Dmitriy Lipay

Elaine Martone

 

Best Engineered Album, Classical

JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus – Danielpour: The Passion of Yeshua

David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus – Gershwin: Porgy and Bess

Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Field

Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies

WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar”

 

Best Remixed Recording

Phil Good – Do You Ever (Rac Mix)

Deadmau5 – Imaginary Friends (Morgan Page Remix)

Jasper Street Co. – Praying for You (Louie Vega Main Mix)

WINNER: Saint Jhn – Roses (Imanbek Remix)

Bazzi – Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)

 

Best Engineered Album, Non-Classical

Devon Gifillian – Black Hole Rainbow

Katie Pruitt – Expectations

WINNER: Beck – Hyperspace

Brittany Howard – Jaime

Sierra Hull – 25 Trips

 

Best Historical Album

Unique Quartette – Celebrated, 1985-1896

Nat King Cole – Hittin’ the Ramp: The Early years (1936-1943)

WINNER: Mister Rogers – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers

Prince – 1999 Super Deluxe Edition

Orchestral Maneuvers in the Dark – Souvenir

Bela Fleck – Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions

 

Best Album Notes

Various Artists – At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio 1894-1926

Various Artists – The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974

WINNER: The Replacements – Dead Man’s Pop

Various Artists – The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business

Nat Shusloff – Out of a Clear Blue Sky

 

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Paul McCartney – Flaming Pie (Collector’s Edition)

Grateful Dead – Giants Stadium 1987, 1989, 1991

Depeche Mode – Mode

WINNER: Wilco – Ode to Joy

Various Artists – The Story of Ghostly International

 

Best Recording Package

Coldplay – Everyday Life

Lil Wayne – Funeral

Grouplove – Healer

Caspian – On Circles

WINNER: Desert Sessions – Vols. 11 & 12

 

Best Roots Gospel Album

Mark Bishop – Beautiful Day

The Crabb Family – 20/20

The Erwins – What Christmas Really Means

WINNER: Fisk Jubilee Singers – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)

Ernie Haase & Signature Sound – Something Beautiful

 

Best Contemporary Christian Music Album

Cody Carnes – Run to the Father

Hillsong Young & Free – All of My Best Friends

We The Kingdom – Holy Water

Tauren Wells – Citizen of Heaven

WINNER: Kanye West – Jesus Is King

 

Best Gospel Album

Antony Brown & group therAPy – 2ECOND WIND: READY

Myron Butler – My Tribute

Ricky Dillard – Choirmaster

WINNER: PJ Morton – Gospel According to PJ

Kierra Sheard – Kierra

 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship – The Blessing (Live)

Lecrae Featuring Kirk Franklin – Sunday Morning

We The Kingdom – Holy Water

Tauren Wells Featuring Jenn Johnson – Famous For (I Believe)

WINNER: Zach Williams & Dolly Parton – There Was Jesus

 

Best Gospel Performance/Song

Melvin Crispell III – Wonderful Is Your Name

Ricky Dillard Featuring Tiff Joy – Release (Live)

Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News – Come Together

Travis Greene – Won’t Let Go

WINNER: Jonathan McReynolds & Mali Music – Movin’ On

 

Best New Age Album

Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith – Songs from the Bardo

Priya Darshini – Periphery

Superposition – Form//Less

WINNER: Jim “Kimo” West – More Guitar Stories

Cory Wong & Jon Batiste – Meditations

 

Best Music Film

Beastie Boys – Beastie Boys Story

Beyoncé – Black Is King

Freestyle Love Supreme – We Are Freestyle Love Supreme

WINNER: Linda Ronstadt – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

ZZ Top – That Little Ol’ Band From Texas

 

Best Music Video

WINNER: Beyoncé – Brown Skin Girl

Future Featuring Drake – Life Is Good

Anderson .Paak – Lockdown

Harry Styles – Adore You

Woodkid – Goliath

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

John Beasley & Maria Mendes – Asas Fechadas

WINNER: Jacob Collier – He Won’t Hold You

Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnkaye Kencridk & Amanda Taylor – Desert Song

Alan Broadbent & Pat Metheny – From This Place

Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens – Slow Burn

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Hildur Guðnadóttir – Bathroom Dance

WINNER: John Beasley – Donna Lee

Remyle Boef- Honeymooners

Alvin Chea & Jarrett Johnson – Lift Every Voice and Sing

Jeremy Levy – Uranus: The Magician

 

Best Instrumental Composition

Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Baby Jack

Christian Sands – Be Water II

Alexandre Desplat – Plumfield

WINNER: Maria Schneider – Sputnik

 

Best Contemporary Instrumental Album

Christian Scott Atunde Adjuah – Axiom

Jon Batiste – Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard

Black Violin – Take the Stairs

Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell – Americana

WINNER: Snarky Puppy – Live at the Royal Albert Hall

 

Best Dance/Electronic Album

Arca – Kick I

Baauer – Planet’s Mad

Disclosure – Energy

WINNER: Kaytranada – Bubba

Madeon – Good Faith

 

Best Dance Recording

Diplo & SIDEPIECE – On My Mind

Disclosure Featuring Aminé & Slowthai – My High

Flume Featuring Toro y Moi – The Difference

Jayda G – Both of Us

WINNER: Kaytranada Featuring Kali Uchis – 10%

 

About Author
Citybizplus official

Brain Behind Citybizplus.com.ng that bring you the Nigerian News, Music and All Informative Messages Connect With Me Via: IG:@Citybizplus, Twitter: @Citybizplus Facebook: Citybizplus platform /Whatsapp: +2349036946288

RECOMMENDED SONGS
No Comments Yet Drop Comment

Leave a Reply

NOTE:- Your comment will appear after it has been approved by an admin.